Masz małego czy dużego?

18
07

Fot.: Darek Woźniak, www.darekwozniak.pl

Prokurator nadal prowadzi postępowanie przygotowawcze związane z proboszczem z Żytowiecka Andrzejem Wiśniewskim. Wszczęto je po serii moich artykułów, w których świadkowie zarzucają księdzu molestowanie seksualne chłopców i mężczyzn. Osoby, z którymi rozmawiałam, zwykle prosiły o anonimowość. Wyjątkiem jest, a właściwie był dotąd, Jerzy Zakrzewski, który szczerze i pod nazwiskiem opowiedział o swoich traumatycznych przeżyciach sprzed lat. Niedawno zwrócił się do mnie kolejny świadek. Poruszony tekstami zarzucającymi księdzu molestowanie, postanowił opowiedzieć o swoich doświadczeniach z proboszczem – nie ukrywając nazwiska. W ten sposób chce zachęcić innych do przerwania milczenia.

 

Tym odważnym człowiekiem jest Mikołaj Drożdżyński, 27-latek pochodzący z Łęki Wielkiej. Swoimi obserwacjami dotyczącymi skandalicznego zachowania księdza Wiśniewskiego chciał zainteresować redakcję radia „Elka”. Napisał tam krótko przed ukazaniem się mojego pierwszego artykułu, po plotkach na temat znalezienia w komputerze księdza treści pedofilskich. Pan Mikołaj do dziś nie doczekał się odpowiedzi. Sprawa jednak ciągle nie daje mu spokoju. Chodzi o zachowanie księdza proboszcza, jakiego dopuścił się on w ubiegłym roku.

Przygotowywaliśmy się z moją obecną żoną do ślubu. W sierpniu zawieźliśmy do księdza Wiśniewskiego dokumenty potrzebne do zapowiedzi. Rozmowa była jakaś dziwna. Z żoną ksiądz nie utrzymywał nawet kontaktu wzrokowego. Przy pożegnaniu ona poszła przodem, a ja spotkałem się z księdzem w futrynie drzwi. Coś mi podpadło w jego zachowaniu względem mnie, było coś nienaturalnego w gestach i słowach, coś nie przystającego do autorytetu księdza i przekraczającego normalne zachowanie. Byłem jednak tym tak zszokowany, że dziś nie potrafię sobie przypomnieć szczegółów.”

Dobrze za to pamięta pan Mikołaj kolejne spotkanie z księdzem. Do Żytowiecka pojechał tym razem sam. Ponieważ słyszał wcześniej o dziwnych zachowaniach księdza wobec mężczyzn i miał w świadomości „duszną” aurę sprzed miesiąca, myślał nawet o nagraniu rozmowy z księdzem. W końcu jednak z tego zrezygnował, bo bardzo się śpieszył.

Gdy zadzwoniłem na plebanię, ksiądz zaprosił mnie do środka, mówiąc „Wejdź, wejdź”.  Zakluczył zaraz drzwi i przytulił się do mnie jakoś tak bokiem. Przybliżał się do mnie i oddalał biodrami ruchem kołyszącym, jakby mnie „pukał”. Były to dość jednoznaczne gesty. Nie wiedziałem, co zrobić, więc tak zastygłem. Gdyby ktoś mnie wcześniej zapytał, co bym zrobił w takiej sytuacji, powiedziałbym „Dam mu w papę” albo coś ostro powiem. Ale w tym konkretnym momencie człowiek zupełnie głupieje i nie robi nic. Gdy po jakimś czasie ksiądz odkleił się ode mnie, powiedziałem, po co przyszedłem. On jeszcze mnie przez chwilę podszczypywał gdzieś pod żebrami.”

 Obaj przeszli do pokoju, gdzie znajduje się dokumentacja parafialna. „Cała rozmowa sprowadzała się w zasadzie do seksu. Pretekstem były nauki przedmałżeńskie, które zresztą nie do księdza należały. Proboszcza bardzo interesowało, czy mam małego czy dużego, w domyśle penisa. Pytał mnie, czy jak się rozbieram przy kobietach, to czy jest im dobrze. Co dziewczyny mówią, jak „go” widzą. I ogólnie, jak tam z seksem u mnie. Jak wstałem, to powtórzyło się to samo, co na początku, obsceniczne gesty i podszczypywania.”

Pan Mikołaj nie mógł zapomnieć tej wizyty. Nie mógł sobie darować, że jako mężczyzna pozwolił księdzu na patologiczne zachowania, na które nigdy by nie pozwolił mężczyźnie bez koloratki. Męczyło go to. Ale całej sytuacji nie chciał utajniać. Zdawał sobie sprawę, że to obciąża księdza, a nie jego. Dlatego nie krył szczegółów zdarzenia, które miało miejsce na probostwie. Opowiedział o nim najbliższemu otoczeniu. Mikołaj Drożdżyński postanowił też opowiedzieć o całej sprawie publicznie.

Wiem, że osób wykorzystanych przez księdza jest bardzo wiele. Chciałbym doprowadzić do tego, by proboszcz nie krzywdził już kolejnych dzieci i nie molestował dorosłych. By nie narażał nas wszystkich na upokorzenie i inne odległe skutki traumy. By nie bezcześcił sutanny. Bo w końcu jako duchowny powinien być osobą godną zaufania. On tylko pozornie myśli o parafianach z troską i gotowością do pomocy. Te myśli nie są czyste, a słowa i czyny bardzo niejednoznaczne. Połóżmy temu kres.

Pan Mikołaj postanowił zaprosić innych mężczyzn, którzy doznali molestowania ze strony księdza, do zjednoczenia się.

„Każdy z nas osobno czuje się samotny, bezradny, pokonany i często zawstydzony. My winy szukamy w sobie, a ksiądz to wykorzystuje. Nie ma dla niego świętości. On nawet nie wie, co to poczucie przyzwoitości. Przestańmy milczeć i nazwijmy wreszcie rzeczy po imieniu. On nas poniża jako mężczyzn i czuje się w tym bezkarny. Walczmy o naszą ludzką godność, którą ten pseudoksiądz nam odbiera i depcze. Ja nie chcę dłużej milczeć. Przestańmy się wreszcie wstydzić, niech się wstydzi ten, który gardzi uczuciami parafian i swoimi święceniami kapłańskimi. Jestem przekonany, że powinniśmy razem znaleźć w sobie siłę, by się temu przeciwstwić.”

 Mikołaj Drożdżyński zachęca osoby poszkodowane przez księdza do przerwania milczenia i do wyjawienia tego, co je spotkało ze strony duchownego.

„Zgłaszajcie się na policję lub choćby opowiedzcie o tym, co was spotkało, autorce artykułów o księdzu.”

Osoby, które były świadkami bulwersujących zachowań księdza związanych z molestowaniem seksualnym proszone są o kontakt z komendą powiatową policji w Lesznie, która prowadzi dochodzenie (tel. 61-523-10-00). Prokurator Jacek Masztalerz z prokuratury gostyńskiej apeluje do świadków o niezwlekanie z decyzją co do  składania zeznań.

„Postępowanie jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Istnieje konieczność pilnego zgromadzenia materiału dowodowego, który umożliwi mi podjęcie decyzji co do dalszych działań. Najistotniejszymi czynnościami w tym dochodzeniu są przesłuchania świadków. Im więcej osób złoży zeznania, tym lepiej dla sprawy. Proszę więc świadków o jak najszybsze zgłoszenie się do organów ścigania.”

Ciągle jest szansa na uporządkowanie nienormalnej sytuacji w parafii Żytowiecko, do uzdrowienia patologii, która od ponad 30 lat towarzyszy życiu mieszkańców. Warto iść za przykładem Jerzego Zakrzewskiego i Mikołaja Drożdżyńskiego. Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, że poszkodowanych jest bardzo wielu chłopców i mężczyzn. Czy znajdą w sobie męską siłę i odwagę, a także wsparcie ze strony najbliższych, podobnie jak ci, którzy się ujawnili? Można uczyć dzieci, że warto walczyć o swoją godność, a można też zachęcać – w obawie przed tym, co o nas powie ksiądz lub sąsiad – do nadstawiania drugiego policzka (lub ewentualnie innej części ciała). Ale o tym już pisałam w poprzednich tekstach. Wybór należy do Was. Czasu coraz mniej.

Komentarze na stronie nie są moderowane na bieżąco.
Wypowiedzi reprezentują wyłącznie poglądy osób, które je zamieściły.
 • sexualnie niebezpieczny

  http://skroc.pl/a6987

  z tym że winno byc sexualnie niebezpiieczny

 • ja_janusz

  Piękne jest to że prawdziwi mężczyźni potrafią przyznać to co ich spotkało ze strony księdza. Pełen szacun. Ale żeby nie było za pięknie, to dziwi mnie też, że mężczyźni molestowani nie potrafili zareagować. Gdyby mnie jakiś facet próbował dotykać (nie ważne czy ksiądz, czy inny zboczeniec) to PUK i budzi się na oddziale intensywnej terapii

  • nie_janusz

   Nie cwaniakuj tak – księdza byś nie uderzył. Kolejny mocny w gembie pod pseudonimem. Każdy tu jeden taki bohater dopuki nic go takiego nie spotkało.

   Ludzie we wsi się boją coś złego na księdza publicznie powiedzieć bo inni by się na nich krzywo patrzyli to gdzie by tu ktoś księdza uderzył. Mówić się boją a bić go będą, no na pewno.

   • osiłek

    I taki jest wasz sposób myślenia. To że ktoś broniłby swojej godności nazywasz cwaniakowaniem? A więc pozwalajcie księżom zaglądać sobie w majtki i jeszcze dawajcie za to na tacę (koniecznie banknoty).

 • Ewa

  Ludzie zacofani — bo ze wsi? A przecież z Żytowiecka do Gostynia daleko nie jest!!! Nie rozumiem, że obie te miejscowości dzieli zaledwie parę kilometrów a taka różnica w wykształceniu. Jedni ciemni, a drudzy przesadnie oświeceni! Ha, ha, ha…
  Proszę zatem panią z Gostynia aby się zastanowiła nad swoimi słowami i więcej ludzi „ze wsi’ nie obrażała, bo sama inteligencją nie grzeszy…

  • Adam

   Mimo wszystko nie wyobrażam sobie, żeby podobna sytuacja mogła mieć miejsce w Gostyniu – że wszyscy wiedzieli i nikt przez tyle lat nic z tym nie zrobił.

   A więc pora spojrzeć prawdzie w oczy – tak, te kilkanaście kilometrów robi kolosalną różnicę.

   • Ewa

    Masz kiepską wyobraźnię Adamie! Rozejrzyj się wokoło… i przestań bronić mamusi!!!

 • Violetta

  Pani redaktor po 20 latach pracy w zaściankowym dzienniku na siłę chce zrobić karierę. Jest stronnicza i arogancka – wystarczy przeczytać, co napisała o sobie. Drugi pseudoświadek śmierdzi na odległość, że był podstawiony. Biedny, dorosły facet, którego sparaliżowało! A może teraz liczy na nagrodę za fałszywe zeznania? Może już ją otrzymał? Tylko zapomnieli, że za fałszywe zeznania też jest kara. A gdyby ten biedny ksiądz „łapał kontakt wzrokowy” z narzeczną tego faceta, to byłby posądzany o to, że jest dziwkarzem? Paranoja. Patrzy się na tego, kto mówi. A po co rzekomy poszedł na probostwo jeszcze raz? Jakoś nie wspomina, dlaczego? Biuro parafialne nazywa pokojem z dokumentami… Faktycznie ślub chciał załatwić, czy nasłany, by być i zmyślać potem. Czy ktoś z szanownych spróbował chociaż pomyśleć, że tu może się robi nagonkę na tego księdza? Ponoć pani red. ma wielką niechęć do księży. Nie wiem też, czy dobrze pamiętam, ale sprawdzę, czy w ktorymś artykule tej pani nie wypowiadał się jako autorytet- psycholog o tym samym nazwisku. Rodzinna kariera? Każda sprawa ma dwa oblicza, pismaki lubią wyssać z palca tematy, by zabłysnąć. Każdy szczegół można wyolbrzymić i przeinaczyć. Tylko trzeba pamiętać, że pismak umyje od tego ręce, kryjąc się wykonywaniem pracy, a krzywdy wyrządzonej niewinnemu nie da się cofnąć. Bądźmy obiektywni i nie ulegajmy tendencyjnym acz kiepskim tekstom tej pani, liczącej na rozgłos.

 • basia

  A ja wierzę, że może kogoś zamurować jak ktoś go molestuje. Zrozumie tylko ten co to przeżył. Strach, wstyd i przede wszystkim zaskoczenie całą sytuacją powodują, że nie idzie wydobyć głosu a co najważniejsze ostro zareagować.