Zaczęło się odliczanie. Do wyborów coraz bliżej. Piaski muszą wybrać nowego wójta. Stary – Zenon Norman – po kilku kadencjach odchodzi na emeryturę. Czy już macie swojego kandydata na wójta? Jeżeli nie, to w podjęciu decyzji może Wam pomóc Niezbędnik Regiopisu. Jeśli jednak już zdecydowaliście, to sprawdźcie – bo może dowiecie się czegoś nowego o kandydacie i… zmienicie zdanie.
Zadaliśmy wszystkim kandydatom na burmistrzów i wójtów w powiecie gostyńskim te same pytania, a na odpowiedzi mieli oni ograniczoną ilość miejsca. Publikację zaczynamy właśnie od gminy Piaski. W dniu wyborów postawicie krzyżyk przy jednym z trzech następujących nazwisk: Robert Celka, Wiesław Glapka i Arkadiusz Maćkowiak.
Każdy z kandydatów krótko Wam się przedstawia. Tłumaczy też powód startu z takiego, a nie innego ugrupowania. Ale kandydaci otrzymali też trochę trudniejsze pytania. Zobaczcie, jak sobie z nimi poradzili. Zapraszam do niezbędnika.
Z jakiego ugrupowania Pan startuje i dlaczego właśnie z tego?
Robert Celka: Kandyduję na wójta gminy Piaski z Komitetu Wyborczego Wyborców „Nasz Cel”. Jest to mój własny Komitet Wyborczy. Nie należę i nie reprezentuje w wyborach żadnego ugrupowania politycznego.
Wiesław Glapka: Samorządowa Koalicja Współpracy (SKW) daje możliwość współdziałania, dzielenia się doświadczeniami i wiedzą, a w przyszłości wspólnego realizowania inwestycji w gminie Piaski i powiecie gostyńskim. Jest też polem wspólnego pozyskiwania środków finansowych dla gminy.
Arkadiusz Maćkowiak: Nigdy nie należałem do żadnej partii i w dalszym ciągu nie należę, a więc jestem człowiekiem bezpartyjnym. Dlatego postanowiłem zaprosić również ludzi bezpartyjnych, z którymi stworzyłem KWW Arkadiusza Maćkowiaka.
Proszę o krótki życiorys.
Robert Celka: Urodziłem się w 1984 r. Ukończyłem studia na kierunku zarządzanie (specjalność informatyka w zarządzaniu). Jestem sołtysem Strzelc Małych. Moje hobby to wędkarstwo morskie. Jestem kawalerem. Interesuje mnie informatyka, elektronika i samorząd lokalny.
Wiesław Glapka: Mam 59 lat. Jestem magistrem inżynierem rolnictwa. Pracowałem w PGR Gola. W kolejnych latach byłem doradcą rolników. Jestem żonaty, mam dwie córki. Podyplomowe studia z zarządzania samorządem pozwoliły mi realizować się zawodowo w gminie Piaski jako zastępca wójta i sekretarz gminy.
Arkadiusz Maćkowiak: Mam 44 lata. Jestem żonaty, mam dwoje dzieci. Mam wykształcenie wyższe administracyjno-prawne. 20 lat pracuję zawodowo w administracji, także na stanowisku kierowniczym. Obecnie pełnię jestem dyrektorem Państwowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Gostyń.
Proszę podać 3 rzeczy, które zamierza Pan zmienić w gminie za swojej kadencji.
Robert Celka: Chciałbym zmienić wizerunek, decyzyjność i rolę samorządu.
Wiesław Glapka: Priorytetem będzie pozyskiwanie środków unijnych. Chciałbym też sprawnie współpracować w ramach LGD Gościnna Wielkopolska, rozwijać aktywność mieszkańców w zakresie edukacji i inwestycji służących rozwojowi gminy. Zamierzam wdrożyć budżet obywatelski.
Arkadiusz Maćkowiak: Stawiam na rozwój gospodarczy, który wygeneruje nowe miejsca pracy oraz przełoży się na dodatkowe wpływy do budżetu gminy. Wdrożę budżet obywatelski. Będę dążył do wprowadzenia darmowej komunikacji dla młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadgimnazjalnych.
Proszę powiedzieć, w czym jest Pan lepszym kandydatem od kontrkonkurentów.
Robert Celka: Jestem młodszy. Chcę rozwiązywać problemy na drodze dialogu, a przede wszystkim z poszanowania rozmówców. Nie jestem „namaszczony” przez wójta, kandyduje z własnego przekonania. Jako jedyny z trójki kandydatów, od urodzenia mieszkam, pracuję i działam w gminie Piaski.
Wiesław Glapka: Moim atutem jest doświadczenie i umiejętność współpracy. Wiem, jak sprawnie pozyskiwać i wdrażać projekty ze środków unijnych i krajowych. Współdziałanie ze sprawnym zespołem pracującym w Urzędzie Gminy pozwoli mi to zrealizować.
Arkadiusz Maćkowiak: Jestem mieszkańcem gminy Piaski. Znam tutejsze problemy, umiem słuchać ludzi. Mam wszechstronne wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu jednostkami administracji publicznej. Jestem osobą komunikatywną, pogodną, kreatywną i asertywną.
Jaki jest Pana największy sukces samorządowy?
Robert Celka: Sprawuję funkcję sołtysa wsi Strzelce Małe. Doprowadziłem po wielu latach oczekiwań do rozpoczęcia rozbudowy świetlicy wiejskiej. Uważam, że największe sukcesy samorządowe przede mną, o ile społeczeństwo gminy Piaski obdarzy mnie mandatem zaufania.
Wiesław Glapka: Działam na rzecz gminy Piaski od ponad dwudziestu lat, słucham mieszkańców, wspólnie szukamy rozwiązań ułatwiających ich życie. Staram się, aby przychodząc z trudnymi sprawami, znajdowali pomoc i rozwiązania. To mój sukces, że chcą razem ze mną rozwiązywać problemy gminy.
Arkadiusz Maćkowiak: Sukcesem jest Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Maćkowiaka. Potrafiłem stworzyć, skupić wokół mojej osoby zespół ludzi kreatywnych, pełnych energii i entuzjazmu do działania, którzy znają potrzeby naszych mieszkańców i zależy im na rozwoju gminy. Człowiek jest najważniejszy.
Proszę przewidzieć w procentach, ile głosów Pan zdobędzie.
Robert Celka: Każdy kandydat liczy na zwycięstwo. Jeżeli założenia programowe znajdą uznanie społeczeństwa, to o wynik jestem spokojny.
Wiesław Glapka: Dla mnie ważne jest, aby każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec poszedł na wybory i zdecydował o losie gminy. Chcę zdobyć większość tych głosów.
Arkadiusz Maćkowiak: Koncentruję się na pracy, gdyż kampania wyborcza trwa. Do wyborów pozostał niecały miesiąc, więc nie zamierzam dzielić „skóry na niedźwiedziu”.
Więcej o kampanii wyborczej w Piaskach w czwartkowej Panoramie Leszczyńskiej na stronie piątej.
Wypowiedzi reprezentują wyłącznie poglądy osób, które je zamieściły.